Bursztyn – złoto Bałtyku
Z opisów historyka rzymskiego, Pliniusza Starszego, wynika, że w czasach starożytnych do Rzymu znad Bałtyku sprowadzano drogocenny kamień - bursztyn. Uznając badania archeologów, którzy na terenie dzisiejszej Austrii, Czech i Polski odnajdują rzymskie monety, czy też wyroby ceramiczne i bursztyn, można stwierdzić, że trasa wiodła przez Akwileę, dalej przez Alpy, następnie Dolinę Dunaju, Bramę Morawską albo Koltlinę Kłodzką, Opole, Kalisz aż do Bałtyku. Ewentualnie poruszano się też drogą wodną, czyli rzekami, które pełniły kiedyś bardzo dobrą rolę komunikacyjną.
Źródło: http://www.numizmatyka24.pl/images/img/other/rota_do_ambar.jpg
W tamtych czasach trasę tę nie nazywano “Szlakiem Bursztynowym”. Trakt był po prostu kierunkiem wymiany handlowej, a nazwę nadaliśmy dopiero my, chcąc odtworzyć dawne dzieje Europy. Czym handlowano na szlaku? Rzymianie w zamian za bursztyn oferowali wino, tkaniny, ceramikę, wyroby metalowe, wełnę... Wymieniano nie tylko produkty, ale też informacje o odległych krainach, polityce, kulturze, pogodzie, uprawach itd., pogłębiając w ten sposób swoją wiedzę o świecie.
Wspomniany Pliniusz Starszy opisuje jedną z wypraw, która miała miejsce w czasach panowania cesarza Nerona. Otóż Neron wysłał swojego poddanego, by ten dostarczył mu drogocennego kamienia. Zważywszy na odległość Bałtyku od Rzymu, jego podróż trwała zapewne dwa miesiące, licząc, że dziennie przekraczał około 30 km.
Rozkwit Szlaku przypada na II i III wiek n.e., wówczas coraz więcej kupców wyruszało po bursztynowy skarb. Rozwijały się osady znajdujące się na tej trasie, co odegrało bardzo ważną rolę w rozwoju gospodarczo-społecznym Europy.
Bursztynowe złoto
Bursztyn jest kopalną, skamieniałą żywicą drzew iglastych. Etymologicznie, od niemieckiego słowa bernstein, oznacza: “kamień, który się pali”. Najczęściej kojarzony jest z kolorem żółtym, pomarańczowym, złotym i w takim kolorze występuje najczęściej, ale są też odmiany rzadsze, zielone i czerwone. Często ozdobą są zatopione w nim owady, jednak najszlachetniejsze i najbardziej pożądane kamienie są te najczystsze, bez żadnych zanieczyszczeń. Teraz bursztyn jest najczęściej wykorzystywany do produkcji biżuterii, czy też nalewek. Kiedyś ozdabiano nim ubrania, przedmioty codziennego użytku, a ze względu na swój specyficzny zapach podczas palenia, używano go również do celów magicznych.
Rowerem po Bursztynowym Szlaku
Istnieje także Bursztynowy Szlak Greenways łączący ścieżki rowerowe Węgier, Słowacji i Polski. Trasa zaczyna się w Budapeszcie a kończy nad Bałtykiem. Jego celem jest promocja lokalnych produktów oraz rozwój turystyki kulturowej, która ma wpłynąć na polepszenie się warunków gospodarczych miejscowości znajdujących się na trasie Szlaku.
Źródło: http://www.szlakbursztynowy.pl/documents/01_Idea_BursztynowegoSzlaku.pdf